Induction Facilitators

Academic College

When choosing an Induction Facilitator, as a matter of courtesy please contact them in advance of submitting the ESR1 to check that they are available to support your new staff member.

  • Liza Cheshire
  • Cecilia Golborne
  • Karen Lenton
  • Rachel Torretti
  • Catherine Bissett (Penryn campus)
  • Jenni Marshall (professorial appointments)
  • Tamsyn Diffey (professorial appointments)
  • Emma Way (Astrophysics Group)
  • Nia Owen (Centre for Water Systems)
  • Deb Ford (Centre for Water Systems)
  • Leo de Sousa Webb (Climate Systems Group & Mathematics - Laver Building)
  • Linda Mcllwraith (Climate Systems)
  • Kristy Woodruffe (Climate Systems)
  • Rachel Bennett (Computer Science)
  • Katrina Sommerville (Engineering)
  • Isabel Gonzalez (Impact Lab project)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Karina Schlopp (LSI Building)
  • Roo Haywood Smith (LSI Building)
  • Georgie Wood (Mathematics)
  • Emma Boswood (Physics)
  • Jade Hayes (TEAM-A programme)
  • Katy Manning (Vibration Engineering Systems)
  • Charlotte Keetch
  • Karin Venema (Archaeology, Classics & Ancient History)
  • Jennifer Warren (Dean's office)
  • Kate Gilligan (Dean's office)
  • Kristen Brind (Dean's office)
  • Emily Morris (Dean's office)
  • Helen Tarrant (Dean's office)
  • Kate Gilligan (Dean's Office)
  • Sarah Clarke (Drama)
  • Jacqui Richards (English - Streatham)
  • Amy Lloyd-Foster (English, History - Penryn)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Purnoor Grewal (Modern Languages & Culture)
  • Jane Channon (Penryn)
  • Lucy Hodges (Wellcome Centre for Cultures & Environments of Health)
  • Jodie Sanderson
  • Gregory Paull (Aquatic Resources Centre - Geoffrey Pope)
  • Joy Richards (Biosciences - postdoc researchers)
  • Lindsey Beasley (Biosciences)
  • Charlie Dibble (CEDAR)
  • Beth MacLachlan (CEDAR)
  • Sarah Niles (CEDAR - Washington Singer)
  • James Lapraik (CEDAR - Washington Singer)
  • Keleigh Burgess (CGES - Penryn)
  • Daniella Farina (ESI Labs)
  • Dagmara Kolak (Geoffrey Pope)
  • Heather Ford (Geoffrey Pope)
  • Beverley Bradford (Geography - Laver and Amory)
  • Isabel Castle (Geography - Laver and Amory)
  • Amy Lloyd Foster (Geography & Biosciences)
  • Caroline Haughian (Hatherly)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Karina Scholpp (LSI Building)
  • Roo Haywood Smith (LSI Building)
  • Steven Spaull (LSI Building)
  • Katie Stewart (Mood Disorders Centre)
  • Sally Bennett (Penryn campus)
  • Jane Channon (Penryn campus)
  • Karen Swanston (Psychology - Washington Singer)
  • Natalie Cook (Psychology - Washington Singer)
  • Clare Fogarty (Sport & Health Sciences)
  • Olivia Evans (Washington Singer)
  • Monica Hitt (Washington Singer)
  • Christina Gkatzioli (Washington Singer)
  • Lucy Hodges (Wellcome Centre for Cultures and Environments of Health)
  • Nick Davies 
  • Viv Woodward
  • Marcus Mitchell
  • Helen Smith (Academy of Nursing)
  • Josie Sweetland (Clinical Skills resource centre)
  • Bethany Whale (Clinical Trials Unit)
  • Liam Fouracre (Clinical Trials Unit)
  • Jenny Sheppard (Clinical Tutors for the Medical Imaging programme)
  • Jill Weller (DVRC Buliding, RD&E Wonford)
  • Monica Collado Garcia (ECEHH - Knowledge Spa)
  • Alison Curnow (ECEHH - Knowledge Spa)
  • Daniela Farina (ESI Labs)
  • Adrian Clark (Hatherly building - non lab)
  • Leala Watson (Health Economics, Health Statistics)
  • Joy Choules (Health Services & Policy Research - Smeal Building St Luke's)
  • Susan Westoby (IBCS, Medical School Building, St Luke's. Note: I only work on Tuesday, Wednesday and Thursday)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Karina Scholpp (LSI Building)
  • Roo Haywood-Smith (LSI Building)
  • Catherine Hopkins (PenARC - South Cloisters)
  • Gemma Adams (PenARC - South Cloisters)
  • Ellie Kingsland (Primary Care - Smeall Building)
  • Maddy Geen (RILD)
  • Lucy Lofthouse (RILD - Level 3)
  • Nikki Archer (RILD - Level 4)
  • Suzanne Whiffin (South Cloisters)
  • Lucy Hodges (Wellcome Centre for cultures and Environments of Health)

 

  • Ellie Anderson
  • Hannah Murdock
  • Jane Browning
  • Sue Harding
  • Nina Farr
  • Chee Wong (Byrne House - Egenis)
  • Jo Smithson (GSE)
  • Sarah Roberts (IAIS)
  • Debbie Ironside-Smith (Knightley)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Jane Channon (Penryn)
  • Keleigh Burgess (Politics & Law - Penryn)
  • Laura Shears (Politics - Amory)
  • Jemma Buddle (Politics, SPA)
  • David Morning (SPA)
  • Lucy Hodges (Wellcome Centre for Cultures and Environments of Health)
  • Maggie Bishop
  • Frances Lumbers
  • Helen Chapman
  • Laura Dixon (CSAM)
  • Amber Bassett (Economics)
  • Jamila Lashkor (Finance & Accounting)
  • Sophie O'Callaghan (KTPs)
  • Tom Crowford (Management dept)
  • Ali Bearhop (Penryn)
  • Lauren Witkin (SITE)