‌Professional Services Recognition Awards 2017

Shortlist

This year's panellists were thrilled to read a fantastic breadth of nominations from more than 420 colleagues. 

Please click the links below to view the shortlisted candidates in each category. Winners will be announced at the gala dinner on Thursday 22 June.   

Ambition

Ambition has driven us to where we are today, and will help us to sustain our position within the Global 100. 

Read why Charlotte, Rebecca and Helen were nominated.

NomineeService (College)

Charlotte Tupman

College of Humanities

Rebecca Takeda Frost

Winner

Education & Student Experience (College of Engineering, Mathematics and Physical Sciences) 
Helen Bell Research Services

 

Panel

Christian Carter (Panel Chair)

Professor David Boughey (Academic)

Beatrice Wilkinson (Guild representative)

Gemma Gregory (PS)

Emilia Slawkowska (PS)

Collaboration

We work at our best in active collaboration among students, colleagues and external partners.

Read why Andy, Gemma. Rebecca and Jonathan were nominated.

NomineeService (College)
Andy Robinson Education & Student Experience (College of Life and Environmental Sciences)

Gemma Bartlett

Winner

Communication and Marketing Services (College of Social Sciences and International Studies)

Team Nomination 

Rebecca Adams and Jonathan Critchley 

Innovation, Impact and Business 

 

Panel 

Barbara Powell (Panel Chair)

Professor Pete Vukusic (Academic)

Susie Dunning (PS)

Harry Reeve (Guild representative)

Challenge

We relish challenge and reach for the previously unachievable.

Read why Amy, Daniela and the Penryn Campus Shop team were nominated.

NomineeService (College)

Amy Campbell

Winner

Professional Services Cornwall (College of Life and Environmental Sciences) 
Penryn Campus Shop Tea FXPlus
Daniela Farina Professional Services Cornwall (College of Life and Environmental Sciences) 

 

Panel 

Cathy Durston (Panel Chair)

Lise Storm (Academic)

Tim Pithers (PS)

Jade Hayes (PS)

Theo Stone (Guild representative)

Community

An award for support and inspire each other to be the best that we can be.

Read why Anne-Marie, Ben and Ruth were nominated.

NomineeService (College)

Anne-Marie Baker  

Winner

HR Services 
Ben Goulding  Education & Student Experience (College of Life and Environmental Sciences)
Ruth Grimmer Professional Services Cornwall

 

Panel

Laura Hames (Panel Chair)

Professor Dave Hosken (Academic)

Dean Pomeroy (FXU President)

Becky Nesbitt (Chaplain)

Impact

An award to recognise a colleague or team who has made the exceptional happen requires disruptive thinking, fresh ways of working and solutions with impact.

Read why the IIB team, Student Employability team and Ruth were nominated.

NomineeService (College)

Team Nomination 

Dawn Scott, Helen Butler and Alex Huke 

Research Services and Innovation, Impact and Business 

Team Nomination

Green Consultants

Dawn Lees, Steve Wallers, Jen Hardwick, Ian Osborne, Josie Turner, Jo McCreedie and Karen Gallagher

Winners

Education & Student Experience
Ruth Grimmer 

Professional Services Cornwall

 

 

Panel 

Matt Davey (Panel Chair)

Li Li (Academic)

Laura Hayward (PS)

Li Fujia (Guild representative)


Rigour

An award to recognise a colleague or team who strives to reach the highest standards of scholarship and service.

Read why the Student Records Team, Humanities Graduate School and Paula were nominated.

NomineeService (College)

Team Nomination

Tim Batchelor, Kevin Gillard, Jack Ilsley, Daniel Frost, Gillian Beer, Karen Easterbrook and Alison Macaulay

Education and Student Experience and HR Services

Team Nomination 

Cathryn Baker, Matt Barber, Emma Sheriff and Morwenna Hussey


Doctoral College (College of Humanities) 

Paula Frost 

Winner

Research Services 

 

Panel 

Katy Griffiths (Panel Chair)

Professor Mark Levine (Academic)

Shane Jackson (PS)

Rebecca Hanley (Guild representative)

The Roddy Ross Award for Innovation

An award for an individual or team who have shown great creativity and innovation to develop a new way of working.

Read why Charlotte, Inclusivity and Wellbeing team and Jonathan and Rebecca were nominated.

NomineeService (College)

Charlotte Bailey 

Winner

Professional Services Cornwall

Team Nomination 

Anne-Marie Baker, Dorcas Cowan, Kitty Adhamy-Nichol, Helen Booker, Sophie Sinclair-Brown and Natalie Hewitt 

HR Services and Equality and Diversity 

Team Nomination 

Rebecca Adams and Jonathan Critchley

Innovation, Impact and Business 

 

Panel 

Hannah Rundle (Panel Chair)

Gwen Morris (PS)

Professor Andrew Massey (Academic)

Tristan Gatward (Guild representative)

The David Allen Hero/ine of the Year

An award for an individual who has made the best contribution to the University either by making a difference behind the scenes, or inspiring colleagues to do the best they can. 

The University community held a public vote to choose the winner from five shortlisted candidates. 

Read why Anne-Marie, Alice, Jon, Sarah and Samuel have all been nominated.

NomineeService (College)
Anne-Marie Baker HR Services
Alice Mills  Education & Student Experience (College of Engineering, Mathematics and Physical Sciences)

Jon Barnes

Winner

Exeter IT (College of Life and Environmental Sciences)
Sarah Ashton Professional Services Cornwall
Samuel Garcia Campus Services

 

Panel

Sophie Hawkes (Panel Chair)

Professor Dave Hosken (Academic)

Caroline Haughian (PS)

Jo Engelbach-Sayer (PS)

Jessica Dunne (Guild representative)

Contact us

If you have any questions, please contact a member of the PSRA organising team: PSRA@exeter.ac.uk.

If you have a question regarding the University's Above and Beyond scheme please contact aboveandbeyond@exeter.ac.uk.