Events Timetable

Register for any of these events here!

St Luke’s

 

Time

Session

Details

Location

Speaker

1100-1500

Taster Sessions

Reflexology and massage

Yurt The Quad

 

1145

 

VC Opening

 

VC

1200-1400

Taster session

General Swim

St Luke’s Sports Centre

 

1215-1315

Keynote

The Shackleton Project – Longevity of Relationships

North Cloisters 12

Jan Ewing

1230-1330

Taster session

Mindful Meditation

Baring Court 128

John Danvers

1330-1430

Keynote

How Office Space Affects Our Mood

North Cloisters 12

Craig Knight

1330-1430

Taster Session

Hatha Yoga

Baring Court 220

Cass Collins

1345-1430

Activity

Ceilidh

Quad/Sports Hall

 The OM Irish Ceilidh Band

1400

 

Cream Tea

Quad

 

1415

Taster session

Book Club, Cream Tea and Pre-ordered free book

Seminar room Cross Keys

Carrie Rye

1400-1445

Taster session

Auricular Acupuncture

Baring Court 201

Nikki Darling

1400-1500

Seminar

Car Lease Scheme Seminar

Baring Court 129

Tusker

1400-1500

Workshop

Alexander Technique Workshop

Baring Court 128

Jenny Skinner

1400-1430

Taster session

Float Fit

St Luke’s Sports Centre

 

1430-1515

Workshop

Flower Garlands

The Quad Emma Dixon

1430-1500

Taster session

Float Fit

St Luke’s Sports Centre

 

1500-1600

Workshop

CPR

Baring Court 220

Ian Stone

1515-1545

Taster session

Aquafit

St Luke’s Sports Centre

 

 

 

Streatham

 

Time

Session

Details

Location

Speaker

1100

 

VC Opening

 

VC

1100-1500

Taster Sessions

Reflexology and massage

Yurt South Piazza

 

1100-1500

Taster Sessions

Health Checks

Forum Seminar Room 4

 

1115-1215

Activity

Streatham Campus Biodiversity Trail

Forum Festival Welcome Desk

Karen Gallagher

1115-1145

Performance

Staff Community Choir Performance

Forum

Emma Welton

1130-1220

Taster Session

Paper Craft – Craft Club

Forum Seminar Room 10

Jenny Burnett

1130-1230

Keynote

Fit For Work- Eat Move Sleep

Auditorium

Roy White

1145-1200

Competition

VCEG Jungle Run

Great Hall

VCEG

1200-1245

Activity

Ceilidh

Great Hall

 

1200-1245

Workshop

Flower Garlands

South Piazza Lawn

Emma Dixon

1200-1230

Seminar

Sodexo Childcare Scheme

Forum Seminar Room 3

Sodexo

1200-1300

Workshop

Alexander Technique Workshop

Forum Seminar Room 1&2

Jenny Skinner

1200-1245

Taster Session

Auricular Acupuncture

Forum Seminar Room 11

Nikki Darling

1200-1300

Activity

Pond Dipping

Reed Hall

Clive Betts

1200-1230

Taster Session

Staff Community Choir

University Chapel Emma Welton 

1200-1300

Keynote

Cultivating Wellbeing, Fulfilment and Happiness - Ideas and Exercises

Forum Seminar Room 5  Peter Coxon 

1215-1315

Taster Session

Book Club – Pre-ordered free book, tea and cake

Forum Seminar Room 9

Carrie Rye

1230-1300

Seminar

School Governor Volunteering - please email b.vandenberg@exeter.ac.uk who will register you as there is a technical issue for this eventbrite.

Forum Exploration lab 2

Leo de Sousa-Webb

1230

Taster Session

Community Garden

Forum Stall

Norrie Blackeby

1230-1320

Taster Session

Paper Craft – Craft Club

Forum Seminar Room 10 

Jenny Burnett

1245-1345

Workshop

Healthy High Performance

Auditorium

Matt Smeed

1300-1430

Workshop

Accelerated Mindfulness

Forum Seminar Room 3 Inma Adarves-Yorno 

1330-1420

Taster Session

Paper Craft – Craft Club taster session

Forum Seminar Room 10

Jenny Burnett

1330-1430

Activity

Bee Walk

Forum Festival Welcome Desk

Clive Betts

1400-1500

Keynote

Talking Therapies - Why They Work

Auditorium

Barney Dunn

1430-1530

Taster session

Mindful Meditation

Forum Seminar Room 9

John Danvers

1430-1530

Keynote

The Listening Body

Forum Seminar Room 5

Anna Casey

1500-1600

Taster session

Tai Chi Demo and Taster Session

Forum Seminar Room 1&2  Angus Clark 

1500-1600

Workshop

Dementia Friends information

Forum Seminar Room 3

Exeter Dementia Action Alliance

1900-2030

Performance

Twelfth Night

North Piazza

 

2200

Activity

Moth Trap and Bat Walk

Forum

Clive Betts