Skip to main content

Currently registered Induction Facilitators

Induction facilitators

Induction facilitators

These pages provide a comprehensive list of those that have registered as Induction Facilitators.  The Induction Facilitator lists are categorised by:

Faculty

When choosing an Induction Facilitator, as a matter of courtesy please contact them in advance of submitting the ESR1 to check that they are available to support your new staff member.

GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT
Sophie O'Callaghan HASS/ IIB Enterprise & Innovation Programmes (KTPs)
Liza Cheshire HASS All academic posts
Oliver  Jones HASS All academic posts and Law School
Edward Whiteoak HASS All academic posts
Jake Mackintosh HASS Penryn- all academic posts 
Rebecca Barr HASS All academic posts, Classics, Ancient History, Religion, and Theology 
Sarah Firman HASS All academic posts and IAIS
Laura Shears HASS All academic posts, Social and Political sciences, Philosophy and Anthropology
Jo Smithson HASS All academic posts and School of Education 
Jessica Thorn HASS All academic posts, Archaeology and History 
Emily Morris HASS All academic posts and Professional Services colleagues 
Kristen Brind  HASS All academic posts and Professional Services colleagues 
Jane Browning HASS All academic posts and Professional Services colleagues 
Ellie Anderson  HASS All academic posts and Professional Services colleagues 
Lotte Keetch HASS All academic posts and Professional Services colleagues 
Sarah Campbell HASS Arts and Culture
Laura Shears HASS All academic posts, Social and Political Sciences
Ed Whiteoak  HASS English and Creative Writing 
Gemma Stuart  HASS Comms, Drama & Film 
Amy Tregidgo HASS All - Penryn
Jake Mackintosh HASS All - Penryn
Hannah Corfield HASS SPSPA Department only
Lucy Hodges HASS HASS Research Projects
Clare Crick HASS Social and Political Sciences, Philosophy and Anthropology
Melanie Shaw  HASS HASS Research Projects
Sarah Roberts HASS IAIS - Education Support Teams
Sarah Wood HASS IAIS - Research Projects
Sophie O'Callaghan HASS/IIB Enterprise & Innovation Programmes
Lilly Moore HASS External Engagement and Cornwall
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT HLS- Health & Life Sciences   
Charlie Dibble HLS CEDAR & DClinPDR, Psychology    
Harriet Keers-Stribley HLS Alternative Programmes (CEDAR)    
James Lapraik HLS Alternative Programmes (CEDAR)    
Jenna Stefanova HLS Alternative Programmes (CEDAR)    
Laura Blaken HLS Alternative Programmes (CEDAR)    
Natalie Cook HLS Alternative Programmes (CEDAR)    
Alice Barker HLS CEDAR    
Dora Bernardes HLS CEDAR    
Isobelle Seymour HLS CEDAR    
Magdalena Katomeri HLS CEDAR    
Sashka Romankevich HLS CEDAR    
Ann Draisey HLS Education Services (CEDAR)    
Lucy Porter HLS CEDAR-Psychology    
Jessica Fisk  HLS CEDAR-Psychology    
Ann Draisey HLS CEDAR-Psychology    
Jenny Stefanova HLS CEDAR-Psychology    
James Lapraik HLS CEDAR-Psychology    
Morgan Craig HLS CEDAR- Psychology     
Alice Barker HLS CEDAR- Psychology     
Harriet Keers-Stribley HLS CEDAR- Psychology     
Natalie Cook  HLS CEDAR- Psychology     
Laura Blaken HLS CEDAR- Psychology     
Magdalena Katomeri HLS CEDAR- Psychology     
Isobel Seymour HLS CEDAR- Psychology     
Sashka Romankevich HLS CEDAR- Psychology     
Lindsey Beasley HLS Biosciences (Technical  and Academic Services, Geoffrey Pope)    
Amy Lloyd Foster HLS Biosciences & Geography, Penryn    
Joy Richards HLS Biosciences (Postdoc Researchers, Technical Services, Geoffrey Pope)    
Monica Hitt HLS Psychology    
Clare Fogarty HLS Sport & Health Sciences    
Katie Stewart HLS Mood Disorders Centre    
Karen Swanston HLS Psychology (Washington Singer)    
Arabella Greatorex HLS - Medicine and Health Alternative Programmes - BMBS PS Staff (RILD)    
Viv Woodward HLS - Medicine and Health Alternative Programmes -Medicine & Health    
Talitha Kerrigan HLS - Medicine and Health Clinical and Biomedical Sciences - Academic E&S staff (College House)    
Sophie O'Callaghan HLS - Medicine and Health Enterprise & Innovation Programmes (KTPs)    
Claire Falck HLS - Medicine and Health For Staff & students based at the RILD building only    
Helen Smith HLS - Medicine and Health Academy of Nursing    
Katie Briggs HLS - Medicine and Health All professorial appointments (St. Lukes)    
Caroline Westaway HLS - Medicine and Health Clinical and Biomedical Sciences (RILD)    
Martine Paynter HLS - Medicine and Health ECEHH (Knowledge Spa)    
Georgina Hack  HLS - Medicine and Health E&R- Researcher & Academic Staff (College House, St Lukes)    
Brendan Johnson HLS - Medicine and Health Executive Team (Medical School Building, St Luke's)    
Stella Taylor HLS - Medicine and Health Faculty Operations - Institute of Health Research    
Emma Squire HLS - Medicine and Health Knowledge Spa (Truro)    
Rebeka Oyler HLS - Medicine and Health Knowledge Spa (Truro)    
Lucy Lofthouse HLS - Medicine and Health Level 3 (RILD)    
Ellie Kingsland HLS - Medicine and Health Primary Care (Smeall Building)    
Anna Winston  HLS - Medicine and Health RILD    
Wendy Cowell HLS - Medicine and Health RILD    
Megan Richards HLS - Medicine and Health Health - Research Projects (College House)    
Catherine Hopkins HLS - Medicine and Health Health and Community Sciences - PenCLARHRC (South Cloisters)    
Leala Watson HLS - Medicine and Health Health Economics & Health Statistics    
Maddy Geen HLS - Medicine and Health Level 3 & Clinical Research Facility (RILD)    
Jenny Shepherd HLS - Medicine and Health Medical Imaging programme - All Clinical Tutors    
Suzanne Whiffin HLS - Medicine and Health ESMI (South Cloisters)    
Hannah Welters HLS - Medicine and Health Teaching E&S Staff Clinical & Biomedical Science (College House, St Luke's)    
Lucy Hodges HLS - Medicine and Health Welcome Centre for Cultures and Environments of Health    
Karina Scholpp HLS - Medicine and Health/Research Services Sir Steve Smith Building    
Josie Sweetland HLS - Medicine and Health/Technical Services Clinical Skills Resource Centre (Heavitree Hospital)    
Annie Knight HLS - Medicine and Health/Technical Services Technical Services - Medical School, IBCS & LSRC (St. Lukes)    
Adam Thompson HLS - Medicine and Health/Technical Services Technical Services - Professional Services Staff (RILD)    
Gregory Paull HLS/Technical Services Aquatic Resources Centre, Biosciences (Geoffrey Pope)    
Dagmara Kolak HLS/Technical Services HLS (Geoffrey Pope)    
Heather Ford HLS/Technical Services HLS (Geoffrey Pope)    
Natascha Steinberg HLS/Technical Services HLS (Geoffrey Pope)    
Garrick Taylor HLS/Technical Services Sport & Health Sciences (Geoffrey Pope)    
Andrew Matthews Technical Services ESI Labs, Penryn    
Daniela Farina HLS ESI Labs    
Jack Barratt HLS Knowledge Spa, Truro    
Robyn Ellis HLS - Medicine and Health Knowledge Spa (Truro)    
Amy Coombe HLS Health and Community Sciences     
Tanya Hynd HLS Health and Community Sciences     
Kirsty Mushing  HLS Health and Community Sciences     
Merin Cox-Davies HLS Health and Care Professions    
Christine Fothergill HLS NIHR Exeter Clinical Research Centre (Diabetes and Vascular Research)    
Natash Walker HLS Research Projects and Doctoral Students    
Katie Briggs HLS PHSS/St Luke's - Specific Projects    
         
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT ESE- Environmental, Science & Economy  
Deb Ford ESE Centre for Water Systems     
Emma Way ESE Astrophysics Group    
Linda McIlwraith ESE Climate Systems    
Josh Oldridge ESE Earth and Environmental Sciences (Penryn)    
Cath Bissett ESE ESE Professional Staff (Penryn)    
Chantelle Davies ESE Exeter Climate Systems Research Group    
Katie Salisbury ESE Renewable Energy (Penryn)    
Beverley Bradford ESE Geography  (Laver, Amory)    
Isabel Castle ESE Geography  (Laver, Amory)    
Martin Ashley ESE Mathematics     
Ella Rickard ESE Mathematics and Computer Science    
Glen Taylor ESE Computer Science    
Bella Hartley ESE Physics and Astronomy    
Sarah Paddock  ESE TQAE Staff     
Ophelia Lindley ESE - Business School ESE Business School, PVC Office    
Lauren Witkin ESE - Business School Management Academic Staff     
Nena Yendell  ESE - Business School Finance and Accounting Academic Staff    
Frances Lumbers ESE - Business School/IIB LONDON TEAM ONLY (Impact & Partnership Development)    
Laura Dixon ESE - Business School/Research Services CSAM    
Maggie Bishop ESE- Business School  Management    
Irene McManus ESE- Business School  Economics Academic Staff     
Tom Crowford ESE- Business School  Management Academic Staff     
Alice Foulkes ESE Impact and Partnership Development    
Katy Manning ESE Engineering (Vibration Engineering)    
Sofia Clarkson ESE Engineering    
Helena Lovett ESE Centre for Clean Mobility    
Sally Bennett ESE/HASS ESE/HASS Ops Team (Penryn)    
Sophie O'Callaghan ESE/IIB Enterprise & Innovation Programmes (KTPs)    
Isabel Gonzalez-Arcelus ESE/IIB/Research Institutes Impact & Partnership Development    
Karina Scholpp ESE/Research Services Sir Steve Smith Building (Mathematics and Physics)    
Jade Hayes ESE/Research Services TEAM-A programme    
Stephen Mugglestone ESE Ecology and Conservation (Cornwall)    
Matt Isherwood ESE Biological Services    
Hannah Grant ESE External Engagement and Streatham    
Lucy Yarde ESE External Engagement and Streatham    
Emma Churchill ESE External Engagement and Streatham    
Polly Brunt ESE External Engagement and Streatham    
Chloe Harvey ESE Economy, Finance and Accounting    
Caroline Haughian ESE PVC Office    
         

Professional Services 

When choosing an Induction Facilitator, as a matter of courtesy please contact them in advance of submitting the ESR1 to check that they are available to support your new staff member.

GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT
Helen Whyte Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Accommodation Office
Meridith Farley Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Accommodation Office
Anthony  Potts Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering
Richard Narramore Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering
Robert Doidge Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering
Duncan Tarrel Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering & Food Services
Yuan Zhao-Pomfret Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering (Birks Grange)
David Alvo Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering (Exeter Halls)
John Ford Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering (Exeter Halls)
Sam Mills Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Catering (Exeter Halls)
Alan Taylor Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Estate Patrol
Alvan Spicer Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Estate Patrol
Julian Whitehead Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Estate Patrol
Jo Harvey Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Event Exeter
Kate Durward-Akhurst Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Event Exeter
Kelly Thacker Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Event Exeter
Stephen Whyte Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Event Exeter
Alex Adams Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Grounds Services
David Evans Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Grounds Services
Peter Greenwood Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Grounds Services
Ross Chalmers Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Grounds Services
Vikki Price Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Grounds Services
Chantal Trewhela-Bowden Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Hospitality
Jenny Houghton Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Residences
Sarah Bennett Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Residences
Gillian Winsor Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Retail
Sarah Davies Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Retail
Anthony Partridge Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations
Neil Sheppard Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations
Paul Brookes Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations
Rob Owen Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations
Angela Green Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Aurelia Taylor Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Gill Parker Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Kirsty Hine Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Lucy Glazebrook Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Evguenia Ryabova Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Cleaners
Lyn Jordan Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Facilities Operations, Forum/Reception
Robert Pitchford Finance, Infrastructure and Commercial Services Commercial Residential & Campus Services - Transport Team
Alan Orgee Finance, Infrastructure and Commercial Services Estate Services - Direct Works Team
Haydn Wall Finance, Infrastructure and Commercial Services Estate Services - Direct Works Team
Nina Sidney-Wicks Finance, Infrastructure and Commercial Services Finance, Infrastructure and Commercial Services - Executive Team
Alison Ball Finance, Infrastructure and Commercial Services Finance, Infrastructure and Commercial Services - Financial Operations
Eileen Stevens Finance, Infrastructure and Commercial Services Finance, Infrastructure and Commercial Services - Financial Operations
Kevin Sanders Finance, Infrastructure and Commercial Services Finance, Infrastructure and Commercial Services - Financial Operations
 
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Jennifer Crotty Education & Academic Services Education Services - All  
Jennie Fox Education & Academic Services Education Services  
Sam Phillips Education and Academic Services Education Support  
Rosa Pulsford Education & Academic Services Professional Services Staff  
Helen Hicks Education & Academic Services ESE- All Professional Services Staff   
Chris Launder  Education & Academic Services Education Services & Student Support   
James Stewart Education & Academic Services Education Services & Student Support   
Jessica Fawell Education & Academic Services Education Support Team - Alternative Programmes & Apprenticeships  
Charlie Dibble Education & Academic Services Education Support Team - Alternative Programmes (CEDAR)  
Kathryn Fyfe Education & Academic Services Education Support Team - Alternative Programmes (GSE, ITE Partnership Office)  
Lizzie Hustwayte Education & Academic Services Education Support Team - Hubs  
Sophie Whitworth Education & Academic Services Education Support Team - Hubs  
Alastair Crocker Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Jemma Buddle Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Jessica Redman Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Joanne Thomas Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Katie Moore Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Latha Sivasubramian Kalpa Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Amory)  
Polly Braddick  Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Business School)  
Sarah Henson Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Harrison Info Point)  
Dominic Brendell Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Peter Chalk)  
Bea Underwood Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Peter Lanyon)  
Nicky Cocksedge Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Peter Lanyon)  
Deanne Freer Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Queens Building)  
Gwen Morris Education & Academic Services Education Support Team - Hubs (Queens Info Point)  
Carly Ainsworth Education & Academic Services Employment Services - Employer Engagement & Student Employability  
Emily Hayter Education & Academic Services Employment Services - Student Employability and Academic Success  
Wendy Woolery Education & Academic Services Employment Services   
Hannah Murdock Education & Academic Services ESE- All  
Christopher Keirle Education & Academic Services ESE - All  
Maggie Bishop Education & Academic Services Management  
Lauren Witkin Education & Academic Services Management (Academic Staff)  
Tom Crowford Education & Academic Services Management (Academic Staff)  
Sofia Clarkson Education & Academic Services ESE (Engineering)  
Laura Hitt Education & Academic Services CEDAR- CEDER CREATE  
Irene McManus Education & Academic Services ESE Business School  
Ophelia Lindley Education & Academic Services ESE Business School, PVC Office  
Isabel Castle Education & Academic Services ESE Geography (Laver, Amory)  
Martin Ashley Education & Academic Services ESE - Mathematics  
Karen Lenton Education & Academic Services ESE Ops Team  
Hannah Searle Education & Academic Services ESE Physics & Astronomy; Computer Science   
Glen Taylor Education & Academic Services ESE - Computer Science and Mathematics  
Eleanor Rickard Education & Academic Services ESE - Computer Science and Mathematics  
Cath Bissett Education & Academic Services ESE Professional Staff (Penryn)  
Sally Bennett Education & Academic Services ESE/HASS Ops Team (Penryn)  
Nena Yendell Education & Academic Services Finance and Accounting (Academic Staff)  
Jake Mackintosh Education & Academic Services HASS (Penryn)  
Chloe Hrycyszyn Education and Academic Services HASS - Social and Political Sciences  
Aerial Darling Education and Academic Services HASS - All  
Liza Cheshire Education & Academic Services HASS - All  
Laura Shears Education & Academic Services All academic posts, Social and Political Sciences  
Sarah Firman Education & Academic Services All academic posts and IAIS  
Jo Smithson Education & Academic Services All academic posts and School of Education  
Jessica Thorn Education & Academic Services All academic posts, Archaeology and History  
Rebecca Barr Education & Academic Services All academic posts, Classics, Ancient History, Religion, and Theology   
Ed Whiteoak Education & Academic Services HASS All  
Lotte Keetch Education & Academic Services HASS All  
Ellie Anderson Education & Academic Services HASS All  
Emily Morris Education & Academic Services HASS All  
Jane Browning Education & Academic Services HASS All  
Kristen Brind Education & Academic Services HASS All  
Sarah Campbell Education & Academic Services HASS Arts and Culture  
Oliver Jones Education & Academic Services HASS Academic Posts and Law School  
Gemma Stuart Education & Academic Services HASS - Comms, Drama and Film  
Amy Tregidgo Education & Academic Services HASS - Penryn  
Hannah Corfield Education & Academic Services SPSPA Department only  
Joy Richards Education & Academic Services HLS Bioscience Administrators  
Dagmara Kolak Education & Academic Services HLS Geoffrey Pope  
Claire Falck Education & Academic Services HLS Medicine and Health (For Staff & students based at the RILD building only)  
Bethany Whale Education & Academic Services HLS Medicine and Health, Clinical Trials Unit  
Caroline Westaway Education & Academic Services Clinical and Biomedical Sciences (RILD)  
Lucy Lofthouse Education & Academic Services Level 3 (RILD)  
Anna Winston Education & Academic Services RILD  
Wendy Cowell Education & Academic Services RILD  
Ellie Kingsland Education & Academic Services Primary Care - Smeall Building  
Stella Taylor Education & Academic Services HLS Medicine and Health, Institute of Health Research  
Martine Paynter Education & Academic Services ECEHH (Knowledge Spa)  
Rebeka Oyler Education & Academic Services HLS Medicine and Health, Knowledge Spa (Truro)  
Megan Richards Education & Academic Services HLS Medicine and Health, Research Projects (College House)  
Georgina Hack Education & Academic Services HLS - Education and Research (Academic Staff)  
Caroline Haughian Education & Academic Services HLS PVC Office  
Clare Fogarty Education & Academic Services HLS Sport & Health Sciences  
Lindsey Beasley Education & Academic Services HLS - Biosciences  
Monica Hitt Education & Academic Services HLS - Psychology  
Katie Stewart Education & Academic Services HLS - Mood Disorders Clinic  
Lucy Cridland-Smith Education & Academic Services Exectutive Team  
Brendan Johnson Education & Academic Services Executive Team (Medical School)  
Helen Smith Education & Academic Services HLS - Faculty of Nursing  
Katie Briggs Education & Academic Services All professorial appointments  
Helen Wonnacott Education & Academic Services Penryn  
Charlotte Hale Education & Academic Services High Performance Sport  
Nicky Savill Education & Academic Services High Performance Sport  
Alex Hall Education & Academic Services Library  
Beverley Hughes Education & Academic Services Library  
Caroline Gale Education & Academic Services Library  
Kerry Pankhurst Education & Academic Services Library  
Susan Abbott Education & Academic Services Library  
Annie Price Education & Academic Services Library (Special Collections)  
Christine Faunch Education & Academic Services Old Library  
Magdalena Katomeri Education & Academic Services Postgraduate Research Support (Washington Singer Building)  
David Jarvis Education & Academic Services Sports Operations  
Duncan Norris Education & Academic Services Sports Operations  
Stephen Brown Education & Academic Services Sports Operations  
Ricahrd Bean Education & Academic Services Sports Operations  
Nick Davies Education & Academic Services Strategic Support - All  
Dawn Lees Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS)  
Joan Wright Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS)  
Oliver Laity Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS)  
Simon Allington Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS)  
Sharron Curtis Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS) - Professional Staff (Penryn)  
Chez Crickmere Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS) (Penryn)  
Richard Daniels Education & Academic Services Student Employability and Academic Success (SEAS), Student Employability & Development  
Minoti Balraj Education & Academic Services Student Immigration Services  
Suzanne Aburagheb Education & Academic Services Student Immigration Services  
Kenny Budd Education & Academic Services Student Information Desk (SID) - ESE  
Jodie Davies Education & Academic Services Student Records  
Charlotte Raymont Education & Academic Services Student Sport  
Kate Saint Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team  
Katie Jones Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team  
Cathy Todd Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - AccessAbility  
Michelle Jagger Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Education Welfare Team  
Beccy Farrow Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare Team - Mental Health Mentors  
Helen Anderson Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Residence Life Team  
Kirsty Grant Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Wellbeing Services  
Michelle Jagger Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Wellbeing Services  
Russell Cargill Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Wellbeing Services  
Sarah O'Brien Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Wellbeing Services  
Kimberley Trump Education & Academic Services Student Wellbeing & Welfare team - Wellbeing Services, CBT2 Pathway  
Thomas Woodhouse Education & Academic Services Timetabling  
Anne Wilkinson Education & Academic Services TQAE  
Elaine Squires Education & Academic Services TQAE - Old Library  
Emily Munoz Education & Academic Services TQAE  
Jason Flower Education & Academic Services TQAE  
Kate Farlow Sanders Education & Academic Services TQAE - Old Library  
Kate Sanders Education & Academic Services TQAE  
Kellie Cox Education & Academic Services TQAE  
Michael Robertson Education & Academic Services TQAE  
Peter Frier Education & Academic Services TQAE  
Richard Newman Education & Academic Services TQAE  
Steph Comley Education & Academic Services TQAE  
Amanda Pocklington Education & Academic Services TQAE - Academic Development and Skills  
Adrian Clark Education & Academic Services Global Engagement  
       
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Bryan Flockhart Information Technology (IT) Exeter IT - AV Support  
Martin Gregory Information Technology (IT) Exeter IT - AV Support  
Pete Robinson Information Technology (IT) IT Services  
Nathan Burden Information Technology (IT) IT Services - All  
Richard Autherson Information Technology (IT) IT Services - All  
Stuart Wilson Information Technology (IT) IT Services - Corporate & Academic systems  
Greg Laybourn Information Technology (IT) IT Services - Customer Services  
Rob Beringer Information Technology (IT) IT Services - Desktop Support  
Sue Watling Information Technology (IT) IT Services - Desktop Support  
Graham Fereday Information Technology (IT) IT Services - GBPs in Digital Humanities  
Martin Bennie Information Technology (IT) IT Services - IT Planning & Partnerships  
Dave Witts Information Technology (IT) IT Services - IT Projects  
Jeremy Miller Information Technology (IT) IT Services - Student Record System Team  
Julian Vinnels Information Technology (IT) IT Services ( St Luke's)  
Robert Hart Information Technology (IT) IT Services ( St Luke's)  
Silvia Angelini Information Technology (IT) IT Services ( St Luke's)  
Tim Hortopp Information Technology (IT) IT Services ( St Luke's)  
Michael Westwood Information Technology (IT) Enterprise Architecture  
Lisanne Hidderley Information Technology (IT) Professional Services Staff - Exeter  
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Kristen Brind Exeternal Engagement and Global ESE - Business School, Strategic Marketing  
Tracey Smith Exeternal Engagement and Global Exeternal Engagement and Global - All  
Josh Papanicola Exeternal Engagement and Global Global Advancement  
Livvie Atcheson Exeternal Engagement and Global Global Advancement  
Julie Passmore  Exeternal Engagement and Global Global Advancement  
Kayleigh Ojaim Exeternal Engagement and Global Global Advancement  
Ariana Sevilla Exeternal Engagement and Global Global Opportunities Team  
Sarah Newby Exeternal Engagement and Global Global Partnerships  
Frances Lumbers Exeternal Engagement and Global Innovation, Impact & Business, Impact & Partnership Development  
Samuel Braide Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, Access Participation and Outreach (Innovation Centre)  
Siobhan Harper Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, Access Participation and Outreach (Innovation Centre)  
Ruth Wallis Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, PGR Team  
Graham Yard Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, Support Team  
Becky Wheeler Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, UG Team  
Vikki Flockhart Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, UG Team  
Dean Jones Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, UK Student Recruitment  
Deborah Langford Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, UK Student Recruitment  
Guy Williams Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions  
Andie Charalambous Exeternal Engagement and Global Student Access, Recruitment & Admissions, PGT Team  
Jo Selley Exeternal Engagement and Global PGR Admissions  
Tracey Glenister Exeternal Engagement and Global International Student Recruitment  
       

GIVEN NAME

FACULTY/SCHOOL or DIVISION

DEPARTMENT

Emma Deavin Human Resources Human Resources - All
Tom Caro Human Resources Human Resources - EDI/Wellbeing
Joe Blackman Human Resources Human Resources - Employee Services Team
Ruth Baker (HR) Human Resources Human Resources - HR Advisor Team
Lynn Stoyle Human Resources Human Resources - HR Partners
Erika Morgan Human Resources Human Resources - Occupational Health
Rebecca Ledger Human Resources Human Resources - People Development
Jessica McGinn Human Resources Human Resources - Policy and Reward Team
Rebecca Jerrold Human Resources Human Resources - Recruitment Team
Samantha Kelly Human Resources Human Resources - TRU
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Isabel Gonzalez-Arcelus ESE/IIB/Research Institutes Impact & Partnership Development  
Frances Tanner Innovation, Impact & Business SETsquared (Exeter Science Park Centre only)  
Isabel Gonzalez Innovation, Impact & Business Innovation, Impact & Business - All  
Martine Paynter Innovation, Impact & Business ECEHH (Knowledge Spa)  
Niki Thomas Innovation, Impact & Business Innovation, Impact & Business - All  
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Paul Ruddock University Corporate Services Business Intelligence  
Dan Isaac University Corporate Services Business Intelligence & PPBI   
Chrysten Cole University Corporate Services Compliance, Governance and Risk - All  
Richard Bean University Corporate Services Compliance, Governance and Risk - All  
Eleanor Lavers University Corporate Services Compliance, Governance and Risk - Legal Services  
Louise Gardner University Corporate Services Legal Services and Student Cases  
Naomi Baglin University Corporate Services Student Cases  
Mark Kelleher University Corporate Services Student Cases  
Rosy Armstrong University Corporate Services Compliance, Governance and Risk - Research Ethics & Governance  
Sara Wortley University Corporate Services Compliance, Governance and Risk (Hope Hall)  
Alyson Mearing University Corporate Services Compliance, Governance and Risk (Lafrowda House)  
Jean Lloyd University Corporate Services Executive Support (Office of the Vice-Chancellor)  
Victoria Alcock University Corporate Services Executive Support (Office of the Vice-Chancellor)  
Andrew Farquhar University Corporate Services Policy and Planning  
Catherine North University Corporate Services Policy and Planning  
Fiona Kugele University Corporate Services Policy and Planning  
Katy Griffiths University Corporate Services Policy and Planning  
Steph Selway University Corporate Services Policy and Planning  
Ray Spicer University Corporate Services Strategic Delivery Unit (SDU)   
Simon Isaac University Corporate Services Digital  
Aalishya Power University Corporate Services Digital  
Esther Apsey University Corporate Services Policy and Planning  
Lisa Gledhill University Corporate Services ESE - All  
       
GIVEN NAME FACULTY/SCHOOL or DIVISION DEPARTMENT  
Chee Wong Research Services Egenis (Byrne House)  
Claire Falck Research Services HLS Medicine and Health (For Staff & students based at the RILD building only)  
Emma Squire Research Services Faculty Operations - HLS Medicine and Health, Knowledge Spa (Truro)  
Megan Richards Research Services Health - HLS Medicine and Health, Research Projects (College House)  
Helen Chapman Research Services Institute Management  
Anne Nicholls Research Services Institute Management - Global Systems Institute   
Helen Walker Research Services Research Finance - ESE  
Laura Kellaway Research Services Research Services - All  
Marie Darbey Research Services Research Services - All  
Matt Isherwood Research Services Technical Services - Biological Services units  
Nikki Lee Research Services Technical Services  Clinical Skills Unit (Heavitree Hospital)  
Andrew Matthews Research Services Technical Services - ESE (Penryn)  
Gavyn Rollinson Research Services Technical Services - ESE, Camborne School of Mines (Penryn)  
Steve Haley Research Services Technical Services - Geography and Archeology  
Amy Lloyd Foster Research Services Biosciences and Geography  
Garrick Taylor Research Services Technical Services - HLS  (Geoffrey Pope)  
Heather Ford Research Services Technical Services - HLS  (Geoffrey Pope)  
Annie Knight Research Services Technical Services - HLS Medical School, IBCS & LSRC (St. Lukes)  
Alberto Munoz-Rodriguez Research Services Technical and Research Services (HLS)  
Karina Scholpp Research Services Sir Steve Smith Building  
Sam Bailey Research Services Technical Services - HLS Sports Science  
Adam Thompson Research Services Technical Services - Professional Services Staff (RILD)  
Joana Zaragoza-Castells  Research Services Technical Services (Amory)  
Sharon Turner Research Services Technical Services (Geoffrey Pope 2nd floor)  
Steve Goff Research Services Technical Services (LSI)  
Laura Dixon Research Services VISTA project  
Anna Dolman Research Services - Doctoral College Postgraduate Research Support  
Kelly Louise Preece Research Services - Doctoral College Researcher Development and Research Culture  
Cate Bennett Research Services - Doctoral College Researcher Development and Research Culture - All